K čemu se hodí meruňkové chutney? K sýrům, převážně k těm výrazným a aromatickým. S chutney však nešlápnete vedle ani v případě masa. A to ať už ke studenému občerstvení, nebo letní grilovačce.
1/2 lžičky sušeného mletého zázvoru (nebo 1 cm čerstvého)
špetku chilli
špetku kardamomu
sůl, čerstvě mletý pepř
1 lžíci ghí
cukr i ocet si můžete libovolně upravit podle vlastní chutě a podle sladkosti meruněk
Příprava
Náročnost: snadné
Čas: do 1 h
Jako první si připravíme čisté skleničky, ve kterých poté budeme chutney uchovávat. V ideálním případě je i vyvařit.
Cibuli nakrájíme najemno a na ghí orestujeme do zlatova. Na minutku přidáme i nakrájený česnek a později i pokrájené meruňky. Lehce podlijeme vodou (cca 50 ml), přidáme i rozinky, cukr oba druhy octa a koření. Směs přikryjeme a necháme pod pokličkou podusit, dokud se meruňky nerozvaří. Podle potřeby můžeme ještě podlít.
Ke konci vaření chutney ochutnejte a přidejte cukr nebo ocet, podle vaší chuti. Po odležení se chutnej ještě rozleží a zjemní. Nemusíte se proto při přípravě bát výraznějších chutí.
Chutnej plníme do čistých sklenic, dokud je ještě horké. Chutney můžete samozřejmě také klasicky zavařit – klasicky v hrnci s vodou nebo ve vodní lázni v troubě.
TIP: Rozinky do chutney můžete přidat buď hned na začátku vaření a nechat je rozvařit spolu s meruňkami – chutney bude obohaceno o chuť rozinek. Nebo je můžete přidat až na závěr, pokud je chcete v chutney zachovat celé. Sama doporučuji dát část na začátku a část na konci.
Dobrou chuť!
Autor receptu
Kreativně zaměřená s láskou k vaření, ráda vymýšlí a realizuje nové recepty. Kombinuje nové suroviny, takřka každý recept si přetvoří k obrazu svému. Jediné co se snaží dodržovat jsou rodinné recepty.