Barbora Říhová

Salát (pomazánka) z červené řepy

Salát z červené řepy se báječně hodí na vegetariánské chlebíčky/jednohubky i jako osvěžující večeře nebo svačinka, ideálně s křupavým toustem.

Bzenecký ocet Balsamico crema

Ingredience

 • 500 g pečené nebo vařené řepy
 • 3 zelená jablíčka
 • 100 - 150 g creme fraiche nebo hodně tučnou zakysanou
 • 2 lžíce červeného vinného octa
 • 1 lžíce krémového balzamiko octa případně klasické balzamiko
 • 1 - 2 stroužek česneku (podle velikosti a síly)
 • 1 šalotku (banánovou)
 • sůl
 • čerstvě mletý pepř

K dokončení: klíčky, výhonky, ořechy, rukola, sýr - feta, balkán nebo cottage

 

Příprava

Náročnost: snadné

Čas: cca 30 min + případné pečení řepy

Na zjemnění a osvěžení jsem přidala creme fraiche, ale postačí i zakysaná smetana s vyšším procentem tuku (16/18), můžete dát i tučný bílý jogurt, pokud možno řeckého typu, salát pak ale bude trochu řidší než právě s creme fraiche. Řepa je sama o sobě sladší, takže k ní ladí přidání něčeho kyselejšího, může to být samozřejmě i citron, ale červený vinný ocet dodá ten správný šmrnc, balzamiko můžete dát i klasické, ale např. Balsamico krémové má sladší a výraznější chuť. O využití octů se můžete dočíst i zde. Řepový salát je výborný i samotný, ale pokud máte rádi, neváhejte jej při podávání doplnit sýrem, feta či balkánský tvoří s řepou dokonalou harmonii. Skvělé jsou (obzvláště teď po zimě) klíčky všeho druhu, které v sobě mají spousty vitamínů. 

 1. Pečenou nebo vařenou řepu a oloupané jablíčko nastrouhejte, stačí na hrubo, a nebo pokud chcete větší kousky v salátu, tak jen na drobno nakrájejte.
 2. Do nastrouhané řepy s jablíčkem přidejte vinný ocet, balzamiko, prolisovaný či utřený česnek a najemno nakrájenou šalotku. Dle chuti dejte sůl a pepř.
 3. Nakonec přidejte zakysanou smetanu nebo creme fraiche.
 4. Pokud řepa s jablíčkem pustí hodně šťávy, slijte ji, než vmícháte zakysanou smetanu. Salát je nejlepší podávat vychlazený, ať už samotný nebo na chlebíčkách.
 5. Dle chuti přidejte nadrobený či nastrouhaný sýr.

TIP: Řepu můžete koupit už předvařenou, pokud ji budete zpracovávat sami doma syrovou, doporučuji pečení v alobalu, s kapkou oleje řepu zabalte a pečte na 200°C přibližně hodinku, záleží na velikosti. Pečením se zvýrazní chuť, oproti vaření ve vodě.

TIP 2: Pokud máte rádi říznější chutě, přidejte do salátu trochu čerstvého nastrouhaného křenu.

Dobrou chuť


Autor receptu

Kreativně zaměřená s láskou k vaření, ráda vymýšlí a realizuje nové recepty. Kombinuje nové suroviny, takřka každý recept si přetvoří k obrazu svému. Jediné co se snaží dodržovat jsou rodinné recepty. 

Více jejích receptů

Barbora Říhová

foodblogerka


Burg Ocet s.r.o.
U Bzinku 409
696 81 Bzenec
IČ: 27669947

tel.: +420 518 384 037

obchod@burggroup.eu