Časté dotazy

Octy obecně

Proč zvolit Bzenecký ocet?

Bzenecký lihový ocet v sobě skrývá mimo jiné karamel a estragon, které dokonale dochutí pokrm. Kvasí ryze přírodní cestou, vyrábí se ve městě, kde má konzervárenství již více než stoletou tradici. Receptura a technologické postupy se v Bzenci předávají po generacích, jeho chuť je typická a velmi žádaná.

Jaký je rozdíl mezi klasickým octem a ovocnými octy?

Jednotlivé druhy octů se liší jednak specifickou chutí, ale především koncentrací. Klasický kvasný lihový ocet má vyšší koncentraci kyseliny octové (8 %) a je vhodný na zavařování. Ovocné octy (5–6 %) jsou jemnější a ideální na dochucování a vaření.

Jak skladovat ocet?

Ocet skladujte na chladném a tmavém místě, ideálně při pokojové teplotě v uzavřené nádobě, která zabrání odpařování a kontaminaci.

Jak dlouho ocet vydrží?

Bílý destilovaný ocet vydrží neomezeně dlouho, aniž by ztratil svou kvalitu nebo účinnost. Ostatní octy mohou změnit chuť nebo barvu, ale jsou bezpečné k použití po mnoho let.

Kde koupit Bzenecký ocet?

Bzenecké octy zakoupíte ve většině obchodních řetězcích a internetových obchodech. Podrobnosti najdete na našem webu. Vyberte si preferovaný druh octa na naší produktové stránce a kde koupit konkrétní druh octu zjistíte na podstránce s detailem produktu, jako např. u jablečného octa.

Můžu sehnat ocet s vyšší koncentrací?

Čirý 20 % ocet můžete sehnat v Bzenci v prodejně Zdravá výživa – Tereza Junková, náměstí Svobody 72, Bzenec, www.zdravavyzivabzenec.cz. Prodává se pouze stáčený, do vlastních nebo zakoupených nádob. V prodejně najdete i všechny další výrobky značky Bzenecký ocet vč. bio octů.

Jak rozpoznat pravé balsamico od náhražek?

V regálu hledejte balsamico s označením původu z italské oblasti Modena, která má pro balsamico chráněné označení původu (symbol na etiketě). Originální balsamico je vyrobené tradičním způsobem z vinného moštu odrůdy Trebbiano, dozrává roky v dřevěných sudech a prodává se VŽDY (stejně jako to pod značkou Bzenecký ocet) ve skleněné nádobě. Kvalitního balsamica pro získání výrazné chuti stačí jen pár kapek.

Více o balsamico octech se dočtete zde.

Jaký je rozdíl mezi vinným a jablečným octem?

Jablečný ocet má výraznou vůni a ostrou chuť, skvělou pro zvýraznění jídel, podporu metabolismu, redukci hmotnosti a odstranění únavy. Vinný ocet je jemnější, vhodný pro teplou i studenou kuchyni.

Jaký je rozdíl mezi červeným a bílým vinným octem?

Červený vinný ocet má bohatší chuť a hodí se k tmavému masu a zeleninovým pokrmům, zatímco bílý vinný ocet je jemnější a lépe se hodí k rybám, světlému masu a salátům.

Oba octy jsou skvělé do čatní, marmelád, na nakládání masa, dochucení omáček, polévek, salátových zálivek a domácí majonézy. Pro výběr mezi bílým a červeným octem se řiďte tím, jaké víno byste zvolili k pokrmu.

Vaření

Který ocet je nejlepší na vaření a dochucování?

Na vaření jsou nejvhodnější speciální a ovocné octy, které mají nižší koncentraci (5–6 %) a jemnější chuť. Ta se odvíjí od ovoce, ze kterého je ocet vyroben. Mezi ovocné octy patří například jablečný ocet, bílý a červený vinný ocet, balsamikové octy a Speciál na saláty s chutí bylinek.

Můžu nahradit citronovou šťávu octem při vaření?

Ano, ocet může nahradit citronovou šťávu díky své kyselosti. Mějte však na paměti:

  • Poměr náhrady: Ocet je obvykle silnější, použijte polovinu množství a postupně přidávejte dle chuti.
  • Druh octa: Nejlepší náhrada citronové šťávy poslouží jablečný nebo bílý vinný ocet. Balzamikový nebo lihový ocet má výraznější a sladší chuť, která nemusí být vhodná pro všechny recepty.
  • Chuť jídla: U některých receptů, kde je chuť citronu klíčová, například v dezertech nebo marinádách, může být ocet příliš ostrý. Zvažte použití kombinace octa a malého množství cukru nebo medu k dosažení podobné chuti.

Ocet navíc nahrazuje i sůl a méně solit je zdravější.

Jak vyrobit ovocný ocet?

Některé ovocné octy si můžete zakoupit přímo hotové. V naší nabídce najdete jablečný ocet, červený a bílý vinný ocet, speciál na saláty a balsamikové octy.

Další speciální octy si můžete připravit doma podle našich receptů:

Jak mohu ocet použít při pečení?

Ocet pomáhá těstu nakynout a zvyšuje měkkost a lehkost. Vynikající je např. červený vinný ocet na přípravu korpusu dortu Red Velvet – recept najdete zde.

Jak nejlépe využít vinný ocet v kuchyni?

Zálivka na saláty, úprava ryb a mořských plodů, dochucování marinád nebo polévek a dokonce i jako přísada do ovocných salátů. Do čeho všeho se hodí vinný ocet a jak ho nejlépe využít v kuchyni i v domácnosti? Přečtěte si náš článek v sekci Rady a tipy.

Jak odstranit zápach octa z jídel?

Odstranění zápachu octa z jídel může být někdy výzvou, ale existuje několik účinných metod, které můžete vyzkoušet:

  • Přidání trochy cukru, medu nebo javorového sirupu může pomoci neutralizovat kyselost a zmírnit zápach octa.
  • Přidání aromatických bylinek (např. bazalka, tymián, rozmarýn) nebo koření (např. skořice, hřebíček) může přehlušit zápach octa.
  • Přidání malého množství jedlé sody do jídla může neutralizovat kyselost octa a snížit jeho zápach. Dbejte na to, abyste přidávali sodu postupně a v malých množstvích, aby nedošlo k přílišnému neutralizování kyselosti.
  • Delší vaření jídla může pomoci odpařit část octa a snížit jeho zápach.

Přidání másla, oleje nebo smetany může pomoci zmírnit kyselost a zápach octa v jídle.

Jak mohu ocet použít jako marinádu?

Příprava je velmi jednoduchá. Ocet smíchejte s olejem, bylinkami, kořením a česnekem. Na marinády je nejvhodnější jablečný ocet, který pomáhá maso změkčit a dodat mu chuť. Marinovat maso je vhodné vždy několik hodin předem, ideálně přes noc.

Jak odstranit zbytky pesticidů z ovoce a zeleniny?

Namočte ovoce a zeleninu do roztoku 1 dílu octa a 3 dílů vody na několik minut, poté opláchněte čistou vodou.

Zavařování

Jaký ocet je nejlepší pro zavařování?

Určitě ten kvalitní z Bzence, který je svým složením a výrobním postupem jedinečný, a proto v okurkových nálevech nezaměnitelný. Pokud budete k zavařování zkoušet jiné octy, může se Vám stát, že chuť nebude ta pravá, na kterou jste zvyklí. Například bzenecký lihový ocet obsahuje karamel a voňavý estragon, které chuť a vůni nálevu dokonale chuťově vyzdvihnou.

S čím začít, když zavařuji poprvé?

Zavařování je radost. A není to ani nijak složitá záležitost. Stačí mít kvalitní suroviny, pečlivě umyté sklenice, dbát na čistotu a hotové výrobky dobře zakonzervovat. Jak na to? Přečtěte si v našem článku v sekci Rady a tipy.

Mohu zavařovat bez zavařovacího hrnce?

Ano, zavařovat můžete celkem snadno v troubě, myčce nebo mikrovlnce. Podrobné návody najdete v našem článku.

Co potřebujeme k zavařování?

Doporučení jak vybrat sklenice, víčka nebo zeleninu pro zavařování najdete v naší sekci Rady a tipy.

Jak skladovat zavařeniny?

Zavařeniny skladujte tam, kde je sucho, temno a stabilní teplota. Ideálně ve sklepě nebo ve spíži. Zbytečně zavařeniny neprotřepávejte, neťukejte s nimi apod.

Jak dlouho vydrží zavařeniny?

Díky správnému skladování vydrží až několik let, i když barva okurek se s časem může změnit. Pokrmy jsou stále bezpečně jedlé. Pokud se nějaká zavařenina zkazí (projeví se perlením, zápachem nebo nafouknutým víčkem), většinou to objevíte do 10 dnů od zavaření, ihned ji vyhoďte.

Nakládání

Jaký je rozdíl mezi zavařováním a nakládáním?

Zavařování je jeden ze způsobů tepelné konzervace potravin. Pokrm se v uzavřené sklenici ohřívá na teplotu kolem 85 °C nebo vyšší. Ohříváním sklenic ve vodě nebo páře dojde k uvaření a pasterizaci pokrmu.

Nakládání je proces, kdy naplníme sklenici směsí zeleniny, uzenin nebo hub a zalijeme ochuceným lákem. Uzavřeme a necháme v lednici po určitou dobu uležet. Nic už se nesterilizuje, a proto musí být naložené potraviny uskladněny v lednici a mají kratší dobu spotřeby.

Více se dozvíte zde.

Jaký ocet je nejlepší pro nakládání?

Nejčastěji se setkáte s klasickým lihovým octem v koncentraci 8 %. Hodí se na sterilování zeleniny, hub, uzeniny i ryb a jde o výborný konzervant. 

Pokud chcete nový rozměr v chuti, nebojte se experimentovat a místo lihového dát ocet jablečný, především k zelenině.

Vinný ocet se hodí všude tam, kde je potřeba zakomponovat ocet jemněji, např. nakládané mořské plody, ryby nebo třeba hořčice. Oproti lihovému má nižší koncentraci.

Jakou trvanlivost mají nakládané delikatesy?

Při správném skladování v lednici vydrží až 1 měsíc.

Jaké jsou výhody nakládání?

Proces nakládání je rychlý a není potřeba používat zavařovací sklenice. Je možné nakládat uzeninu i zeleninu a využívat různé octy a bylinky.

Úklid

Jak využít ocet při úklidu?

Ocet je skvělý přírodní prostředek do každé kuchyně, koupelny i prádelny. Hodí se nejen k čištění, ale i dezinfekci povrchů, spotřebičů a také odstraňování skvrn a pachů. Celou sekci věnovanou úklidu s užitečnými radami najdete zde.

Co nečistit octem?

Během úklidu s octem se vyhněte kamenným materiálům, keramice a dřevu. Ocet obsahuje kyselinu, která může viditelně poškodit přírodní kámen, mramor, granit, ale také dřevo, kde může dojít k narušení povrchu dřeva.

Jak ředit ocet pro úklid?

Pro běžný úklid nařeďte ocet s čistou vodou v poměru 1:4. Například k 100 ml octa přidejte 400 ml čisté vody. Pro znečištěnou pračku se zápachem použijte roztok octa a vody v poměru 1:1.

Jak odstranit pachy z lednice?

Do lednice umístěte misku s octem a nechte ji tam přes noc. Ocet pohlcuje nepříjemné pachy.

Jak odmastit nádobí?

Ocet je velmi účinný při odmašťování. Přidejte ocet do mycí vody nebo ho použijte k odstranění mastných skvrn na pánvích a nádobí.

Zdraví

Je bezpečné konzumovat ocet každý den?

Ano, v malých množstvích je ocet bezpečný. Doporučuje se 1–2 polévkové lžíce především jablečného octa denně, rozpuštěného ve vodě nebo jiné tekutině. Pozor, při nadměrné konzumaci může způsobit žaludeční potíže nebo erodovat zubní sklovinu.

Proč pít octovou vodu?

Jablečný ocet nabízí několik zdravotních benefitů. Obsahuje několik prospěšných látek, posiluje organismus při chřipce a nachlazení, pomáhá při regulaci škodlivých bakterií, hladiny cukru v krvi i při redukci hmotnosti.

Co se stane když dáte nohy do octa?

Pokud trpíte na ekzémy, plísně nebo se chcete zbavit zápachu chodidel, vyzkoušejte octový zábal. Ten nohy dezinfikuje a pomáhá se zbavit kuřích ok nebo mykózy nehtů.

Navíc přispívá ke snížení stresu a zklidnění spánku.

Burg Ocet s.r.o.
U Bzinku 409
696 81 Bzenec
IČ: 27669947

tel.: +420 518 384 037

obchod@burggroup.eu