Jak jsem se dočetla z jiných blogů a knih, pojem glazování představuje potažení samotné suroviny něčím lesklým. U většiny případů k tomu potřebujeme klasický cukr a víno. My jsme se obešli samozřejmě bez toho. Použili jsme pouze balzamikový ocet, který sám o sobě obsahuje přirozený cukr a boží šalotky.
Tady na tomto receptu můžete vidět, jak balzamikový ocet dobře funguje i při přípravě teplé kuchyně. Šalotky jsou samy o sobě příjemně sladké a spolu s octem vytvoří super jemně nakyslou chuť. Parádně se hodí ke každému masu, ale i do salátu. Umím si je taky představit nasekané do sendviče s roastbeefem. Fakt MNAMM. V lednici nám glazované šalotky vydrží v uzavřené nádobě až 1 týden.
Předehřejeme si troubu na 200 °C.
Oloupeme šalotky, tak aby zůstaly celé a během vaření se nerozpadly. Neodkrajujeme celý “zadečky”.
Připravíme si větší pánev, kterou můžeme vložit ideálně i do trouby. Na ní necháme rozpálit větší množství ghí a orestujeme cibulky dohněda. Zabere nám to max. 5–6 minut.
Šalotky posolíme, opepříme a dáme péct zakryté do trouby. Jednou až dvakrát promícháme. Po 20 min vyndáme z trouby, zkontrolujeme, zda jsou šalotky měkké. Větší šalotky potřebují až 10 min navíc. Troubu ztlumíme na 180°C. Šalotky zakápneme 3–4 lžícemi balzamikového octa a přihodíme pár snítků tymiánu. Vše promícháme a vložíme opět do trouby. Tentokrát už pánev nezakrýváme. Pečeme 5 minut. Dávejte pozor, aby se ocet nepřichytil.
Podáváme teplé k masu nebo studené k salátu, do sendviče a pod.
Dobrou chuť!
Autor receptu
Pohled na jídlo jim převrátila naruby kniha It starts with food (Jídlo na prvním místě). Začali si uvědomovat, jak obrovský vliv na lidské tělo mají potraviny, které jíme. Chtějí ukázat, že zdravé jídlo neznamená nudnou dušenou zeleninu bez chuti. Že zdravý talíř je mnohem chutnější než jídlo smažené, oslazené, apod. Nechtějí, ale nikomu říkat, co jíst, a co nejíst. Rádi by, aby každý na jejich blogu našel trochu inspirace, ať už je vegetarián, vegan, jí podle pravidel palea nebo primal, nejí lepek nebo cukr…