Rady a tipy

Objevte pro sebe jablečný ocet

O jablečném octu se často mluví v superlativech jako o zázračném prostředku na hubnutí nebo snižování hladiny cholesterolu. Jak je to s jablečným octem doopravdy, jak vzniká a k čemu ho doma využít?

Jablečný ocet vzniká vcelku jednoduchým procesem kvašení jablek. Rozdrcená jablka se nechají prokvasit podobně, jako při výrobě jablečného vína nebo cideru. Cukry, které jablka obsahují, se kvašením mění na alkohol. Při výrobě octa se přidávají bakterie, které alkohol dalším kvašením mění na kyselinu octovou. Právě ta je hlavní účinnou látkou jablečného octa, dodává mu kyselost a specifickou vůni.

Jablečný ocet obsahuje 5-6 % kyseliny octové a , že právě ta stojí za zdraví prospěšnými účinky jablečného octa. Pravdou však je, že ověřených studií účinků octa na léčbu diabetu, obezity nebo vysoké hladiny cholesterolu, je velmi málo.

Jisté však je, že je jablečný ocet skvělým konzervantem, který má navíc desinfekční a antibakteriální vlastnosti. Obsahuje jablečný pektin, který hraje roli při snižování cholesterolu, zvyšuje hladinu kyslíku v krvi, a tím také urychluje spalování potravy.

Jablečný ocet v kuchyni

Receptů s jablečným octem je v české i světové kuchyni nepřeberné množství. Hodí se na masové zálivky, do salátů, do džemů a marmelád, do pomazánek, ale také do pečiva nebo dezertů.

Jeho specifická chuť je výborná pro salátové zálivky, hlavně do salátu coleslaw nebo na zelné saláty, do omáček a dresinků. Jestli ale hledáte další využití, pak je dobré vědět, že jablečný ocet umí při marinování maso udělat křehčím, zvýrazňuje chuť pokrmů a není pak potřeba tolik solit.

A přestože na zavařování se nejlépe hodí ocet klasický kvasný, nemusíte se bát zavařit například červenou řepu nebo rebarboru právě s octem jablečným. Jen pozor – jestli jste zvyklí na klasickou chuť nálevů, budou s jablečným octem chutnat zase trochu jinak. Má totiž výraznější, ostřejší chuť.

Na co si dát pozor? Aktivní složku jablečného octa tvoří kyselina octová. Ta umí podráždit pokožku nebo poškodit zubní sklovinu, pokud ji konzumujete ve velkém množství a bez ředění. Jablečný ocet je proto vždycky dobré zředit vodou, než se pustíte např. do kloktání. V malém množství (například v salátové zálivce) je zdraví prospěšný. Řada lidí ho po 1-2 lžících pije denně.

 


Burg Ocet s.r.o.
U Bzinku 409
696 81 Bzenec
Czech Republic

tel.: +420 518 384 037

obchod@burggroup.eu