Rady a tipy

Jak poznám, že je správně zavařeno a jak dlouho zavařeniny vydrží

Víte, že kvalitně a správně připravené zavařeniny vydrží při správném skladování bez problému i několik let. Nelekněte se, postupem času kompoty umí ztrácet barvu, takže nevypadají nic moc. Jsou ale zcela v pořádku.

Jak na to vám poradí Veronika Gruntová, zkušená pěstitelka a hospodyně, která vede projekt Máma z gruntu.

Jak poznáme zkaženou zavařeninu?
Zavařeniny je potřeba skladovat v suchém sklepě nebo ve spíži. Otevřenou zavařeninu je potřeba schovat do lednice. Při zavařování je potřeba udělat test, abyste si mohli být jistí, že je správně zavařená. Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit. Pokud uniká, je potřeba ji rychle spotřebovat, protože jste při uzavírání udělali chybu. Nebojte, nic jí není. Jenom ji rychle snězte.

Kdy se začne kazit?
Ve většině případů se zavařenina začne kazit/kvasit do 10 dnů od zavaření, a to nejčastěji proto, že nebyla dodržena teplota zavařování, čistota sklenic a víček nebo samotné suroviny. První známky kvašení uslyšíte snadno – pod víčkem uniká vzduch, syčí, bublá, jemně lupe, později začne tekutina ze sklenice unikat a zapáchat. Kvasící zavařenina produkuje plyny, které nadzvedávají víčko. Pozor, tohle už nejezte! Při otevírání buďte opatrní, sklenice bude trochu natlakovaná.

Doporučení: Po zavaření pravidelně kontrolujte alespoň prvních 14 dní všechny zavařeniny. Pokud se do té doby nic nestane většinou je vše v pořádku.

Výjimečně se stává, že se na zavařenině objeví plíseň – takovou vyhoďte. Rozhodně nestačí odebrat jen lžíci, je potřeba ji vyhodit celou. Spory plísní jsou v celé zavařenině. Plíseň se může objevit kdykoli, a to třeba i po roce co už je zavařenina ve spíži. Taková zavařenina ale nezapáchá a často ani nechutná jinak než ta, která je v pořádku. I přesto ji vyhoďte.

Zavařenina se zkazila – co jste udělali špatně?
Důvodů může být hned několik, ale často sama nevím, co jsem udělala špatně.

Mezi nejčastější chyby patří:

  • nedostatečně omyté suroviny,
  • špatně vysterilizované sklenice,
  • stará nebo nekvalitně vysterilizovaná víčka,
  • nedostatečná hygiena na pracovním stole (čisté prkénko, nůž, utěrky, pracovní plocha i naše ruce),
  • ochutnávání 2x stejnou lžící,
  • dřevěná prkénka a vařečky,
  • nedodržení doby sterilizace,
  • nesprávné uskladnění zavařeniny.
  • A ocet jste vybrali dobře? Na co si dát pozor při jeho výběru a jak může chuť nálevu i i vzhled okurek ovlivnit se můžete dočíst v poučném článku zde.

Ostatně octů je několik druhů – lihový, jablečný, vinný, Balsamico… Víte, který na co použít? Malého průvodce lihovými i ovocnými octy najdete zde.

Vaše Veronika Gruntová, máma z gruntu


Burg Ocet s.r.o.
U Bzinku 409
696 81 Bzenec
Czech Republic

tel.: +420 518 384 037

obchod@burggroup.eu