Rady a tipy
Čištění v koupelně
Mít krásnou čistou koupelnu? Tak se připravte, protože vás čekají rady na:
- pochromované povrchy
- WC mísa
- nerezové umyvadlo
- nánosy vápence z vodovodních baterií
- uvolnění odpadů
K tomu určitě nepotřebujete několik přípravků a spoustu chemie. Anebo použijte biologicky rozložitelnou variantu. Ocet vám stačí jeden a využijete ho v koupelně na všechno, je silný na špínu, a přitom šetrný k přírodě. A na rozdíl od saponátů se z povrchu velmi dobře oplachuje.
Tady máte pár užitečných rad a fíglů pro účinnější a rychlejší čištění:
Čistí a leští zrcadla
Kromě toho, že se dá zrcadlo leštit roztokem z citronu a vody, při větším znečistění je dobré využít vinný ocet. Ocet s vodou nalijte do rozprašovače 1:1. Nastříkejte na zrcadlo ze vzdálenosti 15-20 cm. Setřete hadříkem bez chlupů.
Čistí a leští nerezová umyvadla, chromované baterie, koupelnový nábytek a keramické dlaždice
Nalijte směs vody a octa 1:1 do rozprašovače. Nastříkejte na znečištěný povrch ze vzdálenosti 15-20 cm. Setřete hadříkem bez chlupů nebo houbou. Nepoužívejte na přírodní mramor, břidlici nebo porézní povrchy z vápence.
Odstraňuje nánosy vápence z vodovodních baterií
Namočte hadřík nebo papírový ručník v octové směsi 1:1 s vodou a omotejte baterii na 30 minut nebo v případě odolnějších usazenin můžete nechat hadřík omotaný přes noc. Po odstranění usazeniny setřete nebo opláchněte.
Uvolňuje odpady a odstraňuje pachy z nich
Tento tip vám pomůže jak u odpadu v kuchyni, v umyvadle či ve vaně. Počkejte až odteče voda a nasypejte hrstku jedlé sody do odpadu a zalijte ? l octa. Když přestane bublat, propláchněte horkou vodou. Pokud je potřeba, opakujte znovu, dokud odpad volně neodtéká.
Potřebujete vyčistit hřebeny a kartáče?
Vložte je do ohřáté vody s octem. Nechejte je tam pár hodin ležet a pak je opláchněte pod tekoucí vodou. Budou opět hezky čisté.
Čistí WC mísy
Ideální čistění WC mísy nám bude trvat přes noc. Polijte stěny WC mísy octem a nechte působit přes noc, druhý den ráno spláchněte a vyčistěte povrch kartáčem.
Pro jakékoliv čistění je nejefektivnější používat co nejvíce koncentrovaný ocet (lihové octy mají 8 %), jelikož čím větší koncentrace kyseliny octové, tím větší účinnost při odstraňování nečistot a vodního kamene. Pokud máte možnost sehnat bílý ocet o koncentraci vyšší, např. 10 %, určitě při úklidu sáhněte po něm. Až na výjimky, jako například čistění skla a zrcadel, se nevyplácí využívat octy ovocné, jelikož ty mají nižší koncentraci než octy lihové, okolo 5-6 %, tudíž nejsou na čistění účinné.