Rady a tipy

S čím začít, když zavařuji poprvé?

Zavařování je radost. A není to ani nijak složitá záležitost. Stačí mít kvalitní suroviny, pečlivě umyté sklenice, dbát na čistotu a hotové výrobky dobře zakonzervovat. Jak na to? Veronika Gruntová alias Mama z gruntu poradí i začátečníkům.

Pokud si při zavařování dáte záležet na přípravě, dodržíte dobu a teplotu sterilování, nemáte co pokazit. Moje rada zní: Hlavně se toho nebát a pustit se do toho!

Den nula – sterilujte sklenice a víčka
Pokud začínáme, může nám zavařování zabrat více času, jelikož nám chybí praxe. Proto doporučuji jeden den si připravit sklenice a víčka. Sklenice sterilovat buď v troubě, nebo v myčce, je potřeba vyvařit také víčka. Vše potom vyskládat na plech a máme připraveno na druhý den, kdy budeme zavařovat. Stejně tak si překontrolujte, zda máte všechny suroviny pro daný recept.

Den jedna – pusťte se do toho
Máte vše připraveno? Je čas začít. Připravte si suroviny, pečlivě je omyjte, osušte, odpeckujte, nakrájejte, je – li třeba, zkontrolujte, že máte pro daný recept všechno a pečlivě se držte postupů. Zavařování je tak trochu alchymie. Začít ale můžete nějakou šikovnou čalamádou, tam není co pokazit. A jestli máte po ruce šikovnou babičku nebo tchýni, úspěch je zaručen. Pokud ne – vůbec nevadí. Zajděte se inspirovat do naší sekce recepty. Je jich tady několik desítek od babiček a českých food bloggerek, a taky ode mne. Určitě si mezi recepty o zavařování zeleniny, okurek nebo hříbků vyberete i Vy.



Okurky a kompoty přesně podle receptů
U okurek a kompotů je třeba dodržet přesně dobu i teplotu, aby nebyl výsledek příliš měkký. S elektrickým zavařovacím hrncem jde úplně samo. U něj si nastavíte dobu i teplotu, při které zavařovat, pomocí termostatu si již teplotu po celou dobu zavařování drží sám. Stejně tak vás zvukovým signálem upozorní, že už je hotovo.

Čalamády, omáčky a zeleninové směsi pro začátečníky
Opravdu sázka na jistotu jsou veškeré zeleninové směsi a čalamády. Jejich výhodou je, že si můžeme hrát s chutí i složením. Já sama velmi často nedodržuji přesně recept, a pokud mám víc rajčat, dám víc rajčat, a třeba uberu cuket. A každá várka byť stejné čalamády je pak jiná. Obvykle připravuji tyto směsi ve dvou variantách a tedy dvou hrncích. Jednu udělám klasiku a druhou ostřejší (stačí kapka chilli nebo ostrý kečup) a hned mám další dobrotu do spíže. Nebo jeden hrnec mám s většími kousky zeleniny a jiný více najemno. Každý pak mohu využít na něco jiného. Jemnější do omáčky, a hrubší směs pod maso – stejné složení ale chuť i vzhled může být jiný.

Čalamády jsou opravdu snadné na přípravu. Stačí nakrájet zeleninu dát do hrnce a povařit dle receptu. Poté už jen plním do připravených čistých sklenic a zavíčkuji. Steriluji na 80-85°C po dobu asi 20-30 minut. Tady ani nemusíme být tolik dochvilní na čas. Pokud se směs malinko rozvaří, ničemu to nevadí. To u okurek by to byl průšvih.

Co nejčastěji zavařuji já?
Odvíjí se to vždy od toho, kolik se urodí dané plodiny a co všechno dokážeme snít čerstvé. Žádnou sezónu se to neobejde bez znojemských okurek, ty prostě vždy ze špajzu za rok zmizí a je potřeba doplnit zásoby. Dále moc ráda zavařuji něco, co mi později ušetří čas při vaření a to jsou právě již zmíněné zeleninové směsi, které používám jako základy pod maso, do omáček na těstoviny apod. A pokud je i větší úroda rajčat jedou u nás ve velkém kečupy a rajské protlaky. Protože ty domácí, to je opravdu chuťově jiný level. Pro recepty na kečupy si zajděte zde, stačí jen vybrat.
Prakticky zavařuji veškerou plodovou zeleninu, jako jsou cukety, rajčata, papriky. A to zeleninu nemusíte jen zavařovat, můžete vyzkoušet i některý z receptů pro nakládání. Ze sladkého zavařování nesmí chybět marmelády, povidla a přesnídávky – bez těch by to nešlo.

Vaše Veronika Gruntová, máma z gruntu


Burg Ocet s.r.o.
U Bzinku 409
696 81 Bzenec
Czech Republic

tel.: +420 518 384 037

obchod@burggroup.eu