Rady a tipy

Jaké pomůcky potřebujeme k zavařování?

Lámete si hlavu, co všechno je k zavařování potřeba? Veronika Gruntová vám ukáže, jak na to a co všechno je dobré si připravit, než začnete zavařovat. Nebojte se, nic to není.

Zavařovací hrnec

Ideální je samozřejmě mít zavařovací hrnec, a to buď hliníkový nebo elektrický.

Hrnec hliníkový – je vlastně velký hrnec s poklicí, ve kterém je díra, a kterou se do hrnce vkládá teploměr. Na dně hrnce ještě bývá plechová podložka s nožkami, na které naskládáme zavařovací sklenice. Pořizovací cena tohoto hrnce je kolem 700-1000 Kč. Výhodou je, že k jeho provozu není potřeba elektřina, můžete tedy zavařovat klidně na kamnech na chatě. Kde není elektronika, nemá se co pokazit a bude vám sloužit věčně.

Nevýhodou je zcela jistě to, že teploměr je skleněný a může se snadno rozbít. Další nevýhodou je to, že musíte sami hlídat teplotu, dobu zavařování a teplotu udržovat. Což může být pro začínající kuchařky trochu obtížné. Třeba u kompotů a okurek hraje přesná teplota důležitou roli – jinak budou rozvařené.

Elektrický zavařovací hrnec - je velmi dobrou volbou. Zavařování v něm se v mnohém shoduje s předchozím typem zavařovacího hrnce, ale jeho použití je jednoznačně jednodušší. I tento hrnec je vybaven mřížkou, na kterou sklenice naskládáte a hrnec zavřete víkem. Elektrické zavařovací hrnce mají zabudovaný termostat a minutník. Nastavíte si tedy požadovanou teplotu pro zavařování (sklenice jsou již uvnitř) a čekáte, dokud se neozve zvukový signál. Jakmile zazní, hrnec je nahřátý na požadovanou teplotu. Teď už stačí jen zadat dobu, po kterou chcete na tuto teplotu zavařovat a nastavit minutník. Po celou dobu si hrnec drží požadovanou teplotu a vy nemusíte běhat kontrolovat, zda nehřeje moc, či málo. Po uplynutí času se ozve zvukový signál a vy do té doby můžete v klidu dělat něco jiného. Tento hrnec koupíte buď s displejem nebo otočnými kolečky – použití je však naprosto stejné.

Navíc tento hrnec využijete i mimo sezónu třeba k přípravě čaje, svařáku nebo vývaru. Velkou výhodou je to, že se se zavařováním můžete přesunout na terasu nebo balkon, jelikož hrnec je na elektriku. Dokonce je možné tento hrnec taky občas vyhrát v soutěži, sledujte Facebook profil Bzeneckého octa.

Určitě jste u někoho doma viděli i domácí homemade verze zavařovacích hrnců. Nejčastěji jsou to zabudované kotle původně na zabijačky, které jsou dodatečně opatřeny podložkou a víkem s teploměrem. Topí se pak dřevem.

Mám zkušenosti se zavařováním v obou typech hrnců a mohu jednoznačně doporučit elektrický a to i proto, že nejlevnější elektrické hrnce stojí kolem 1500Kč a to je jen o málo víc než hrnec hliníkový. Za to pohodlí to stojí. My ho máme s tchýní napůl a půjčujeme si ho dle potřeby.

Zavařovat jde dokonce i bez zavařovacího hrnce – přečtěte si můj další článek zde.

Kuchyňské náčiní

Dále budete potřebovat běžné kuchyňské náčiní jako je lžíce, lžička, stěrka, mísa, naběračka nebo vařečka. Vařečku používejte raději plastovou nebo kovovou, pokud dřevěnou, pak volte novou.

Pro přípravu marmelád, přesnídávek a čalamád se vám bude hodit větší hrnec ideálně s nepřilnavým dnem. Nebudete muset směs tolik míchat. Velkým pomocníkem je i ponorný mixér, kterým připravíte hladkou přesnídávku nebo marmeládu za pár vteřin, dobře funguje i šťouchadlo na brambory.

Pokud chcete mít marmeládu bez jadýrek, oceníte lis na ovoce nebo jako já cedník s jemnými oky. Povařené ovoce pak dáte do cedníku a přepasírujete do dalšího hrnce. Tento postup je skvělý zejména u rybízové nebo malinové marmelády.

Velmi dobrým pomocníkem při plnění sklenic je naběračka na omáčky, která má zobáček. Marmelády, přesnídávky i čalamády se jí velmi dobře nalévají a neušpiníte tak okraj a závit sklenice. Pokud si ale závit ušpiníte, je vhodné ho otřít jednorázovou papírovou utěrkou. Zbytky marmelád na sklenici by mohly začít snadno plesnivět.

V dalším článku se podíváme také na správné zavařovací sklenice.

A kam pro recepty? Mám své oblíbené a pro ty nové se chodím inspirovat do magazínu o vaření s octem. Je jich tady několik desítek od babiček a českých food bloggerek, a taky ode mne. Určitě si mezi recepty o zavařování zeleniny, okurek nebo hříbků vyberete i Vy. Tak hurá do zavařování!

Vaše Veronika Gruntová, máma z gruntu


Burg Ocet s.r.o.
U Bzinku 409
696 81 Bzenec
Czech Republic

tel.: +420 518 384 037

obchod@burggroup.eu