Veronika Gruntová

Červená řepa s křenem

Toto je recept na vynikající červenou řepu, která nemá se školní jídelnou nic společného. Červená řepa je jednou z plodin, která se rozhodně vyplatí zavařit i přesto, že si ji sami nevypěstujete. V obchodech ji najdete celoročně stále za zhruba stejně nízkou cenu, a tak si ji můžete zavařit klidně i mimo zahrádkářskou sezónu. 

BIO ocet lihový

Bzenecký ocet kvasný lihový

Ingredience

Na 12 sklenic o objemu 0,3l potřebujete: 

Příprava

TIP: 
Jak při zavařování ušetřit čas? Rozfázujte si jednotlivé kroky a jděte na přípravu postupně. Jeden den si vyčistěte sklenice a víčka, druhý den předvařte řepu s lákem, a zavařte až třetí den. 

  1. Řepu si nejdříve předvaříme v celku a necháme vychladnout. Je potřeba vybírat přibližně stejně velké kusy, aby se vařila stejně dlouho (asi 45 minut).
  2. Po uvaření ji necháme vychladnout, klidně si ji takhle můžeme připravit už den předem a nechat v lednici.
  3. Následně si ve větším hrnci připravíme lák. Do vody nalijeme 8% Bzenecký lihový ocet, přidáme cukr, sůl a kmín (ten klidně můžeme vynechat). Není potřeba, aby se lák vařil, stačí, když se v něm rozpustí krystalky cukru a soli.
  4. Uvařenou řepu oloupeme, jde to snadno, je ale dobré si vzít rukavice, protože opravdu hodně barví. Nakrájíme na kostky a vkládáme do sklenic asi 2 cm pod okraj. Do každé sklenice dáme také 2 kousky křenu velké asi jako malíček. Zalijeme lákem, je celkem jedno jestli je teplý nebo studený. Naplněné sklenice zavíčkujeme a zavaříme 20 minut na 80°C.

TIP:
Velkou výhodou zavařování je, že přesně víte, co jste do zavařeniny dali, jak jste zeleninu pěstovali, čím ji hnojili. Můžete tedy ovlivnit nejen její chuť, ale i složení. Vyhnete se  alergenům a cukru a soli dáte tolik, kolik chcete, klidně vůbec. Divili byste se, kolik sladidel najdete v kupovaných výrobcích. Bzenecký ocet v pokrmech částečně nahrazuje i sůl, proto se pak nemusí už tolik solit. 

TIP:
Rozhodně nepodceňujte kvalitu použitého octa v nálevu. Právě on totiž zavařenině dodá tu správnou chuť a vůni. Jako jediný také obsahuje karamel a voňavou bylinku estragon. Nenechte si zkazit celou várku zavařenin jen kvůli troše levného octa. 


Autor receptu

Její projekt Máma z gruntu je přesně o tom, jak Veronika žije - o životě na vesnici, o zahradničení, zpracování úrody a hlavně o sezónních receptech. Chce svým čtenářům ukázat, že soběstačnost a dovednosti jako je pěstování, zavařování a nakládaní nepatří jen do rukou našich babiček, ale mají své místo jak v moderní gastronomii, tak v běžné kuchyni.

Více jejích receptů

Veronika Gruntová

odbornice na zavařování


Burg Ocet s.r.o.
U Bzinku 409
696 81 Bzenec
IČ: 27669947

tel.: +420 518 384 037

obchod@burggroup.eu