Rady a tipy

Můžu zavařovat i když nemám zahradu/vlastní úrodu?

Ano, že se ptáte. I tak se to pořád vyplatí. Jen si představte, kolik by v obchodě stála marmeláda vyrobená z lokálních a pečlivě vybraných jahod, s malým množstvím cukru, bez konzervantů a v hezké skleničce. Máte to? Tak vidíte.

Veronika Gruntová, zkušená pěstitelka a hospodyně, která vede projekt Máma z gruntu, vám poradí jak na to.

Začněte tím, že se poptáte po rodině nebo u sousedů
Existují malí pěstitelé, kteří prodávají úrodu přímo ze dvora, v okolí nejspíš najedete samosběry jahod nebo pěkně vzrostlé mirabelky u polních cesta. Jestli sami nic nepěstujete, nic vám nebrání v tom, dopřát si kvalitní zavařeninu, okurky, nakládanou zeleninu nebo moje oblíbené čalamády.

Troufám si říct, že domácí výrobky budou vždycky lepší než to, co najdete v obchodě. Jak kvalitou, tak chutí. Navíc podpoříte lokální pěstitele a ušetříte i nemalou částku. Protože pokud půjdete přímo ke zdroji, koupíte vynikající kvalitu mnohem levněji než přes deset překupníků v supermarketu.

To platí samozřejmě o sezónní produkci. Nikoli o cuketách či rajčatech v zimě, tam zavařování nemá smysl a o kvalitě by se dalo asi bavit dlouho. Pokud v sezóně koupíte rajčata, cukety, papriky, okurky i ovoce, bude to spíš za nízkou cenu a zavařování se rozhodně vyplatí.

Co zavařovat, i když doma nic nepěstujete?
Rozhodně okurky, čalamády a marmelády. Většinu surovin koupíte na farmářském trhu nebo je dostanete od někoho v rodině. Po pravdě, desátá obří cuketa nebo dýně ze záhonku už je spíš na obtíž než pro radost. Využijte toho. Receptů je dost, inspirujte se třeba v našem magazínu o vaření s octem. Je jich tady několik desítek od babiček a českých food bloggerek. Určitě si mezi recepty o zavařování zeleniny, okurek nebo hříbků vyberete i Vy.

A co nakoupit od místních pěstitelů?
Meruňky, okurky nakládačky, jablka, rajčata, dýně nebo papriky. To jsou plodiny, pro které stojí za to vypravit se k farmářům. Ceny jsou nízké, chuť skvělá a dá se s nimi pěkně kouzlit.

Okurky a zelí je lepší nakoupit
Já osobně jsem ještě donedávna nakupovala v trhu okurky nakladačky. 15 kilová bedýnka okurek vyjde na cca 17 sklenic. Jelikož máme velké množství okurek k dispozici najednou, věnujeme zavařování okurek jeden den a máme hotovo. Cena okurek nakladaček bývá v sezóně velmi příznivá, jelikož okurka plodí poměrně krátkou dobu a mimo hlavní sezónu ji nejde sehnat. Vlastně až letos jsem si vysela vlastní semena okurek a čekám, co z nich bude. Pěstování okurek nakladaček má však jednu nevýhodu a to, že musíte sbírat co 2 dny a zavařujete prakticky celou sezónu po několika sklenicích. Pokud zapomenete posbírat, nebo odjedete na dovolenou, máte z okurek přerostlé macky, kteří se do sklenic nevejdou. Proto klidně vyrazte do trhu nebo se poptejte v okolí, zda někdo neví o někom, kdo nakladačky prodává a zamluvte si třeba 1 nebo 2 bedýnky. Uděláte vše v jeden den a spíž je plná. Vyzkoušet můžete třeba recept na pověstné Bzenecké okurky.

Další plodinu, kterou bych se rozhodně nebála nakoupit na trhu je červená řepa, zelí nebo jablka. Cena i kvalita je opravdu příznivá a můžete vyčarovat spoustu zajímavých specialit. Pro jablka, meruňky, broskve či jahody zajeďte ideálně přímo do sadů, zelí lze nakoupit přímo na farmách.

Objevte opuštěné stromy
Zkuste se projít i po okolí a třeba objevíte někde ve větrolamu nebo u polní cesty starší alej švestek, mirabelek, jablek nebo třešní – tam si můžete nasbírat ovoce úplně zadarmo. A pokud máte v okolí starší sousedy a pomůžete jim se sklizní ovoce, zajisté vás košem ovoce podarují. Ve větších městech existují i veřejné sady, na vesnicích si často můžete „pronajmout“ strom z obecního sadu nebo aleje, který si pak očešete.

Vaše Veronika Gruntová, máma z gruntu


Burg Ocet s.r.o.
U Bzinku 409
696 81 Bzenec
IČ: 27669947

tel.: +420 518 384 037

obchod@burggroup.eu

Záložka