Rady a tipy

Které sklenice se k zavařování hodí a které ne?

Nenechte se zmást, ve výsledku jsou dvě – ty se šroubovacím víčkem a ty s OMNIA víčkem. Kterou sklenici na jaké zavařování použít? To vám poradí Veronika Gruntová, zkušená pěstitelka a hospodyně, která vede projekt Máma z gruntu.

Zavařovacích sklenic jsou v zásadě dva typy, které se liší jen druhem uzávěru.

Sklenice, které mají:

  • šroubovací víčko
  • víčko OMNIA (které se zavírá pomocí zavařovací hlavy)

vlevo víčko OMNIA, vpravo šroubovací víčko

Které sklenice jsou vhodné pro začátečníky?

Pro zavařování jsou vhodné oba druhy sklenic.

OMNIA víčka potřebují k uzavření zavařovací hlavu a pro začátečníky může být obtížné, než získají zručnost v uzavírání. Může se tak stát, že některou várku marmelád nebo kompotů špatně uzavřete a brzy zplesniví.

Sklenice se šroubovacím uzávěrem jsou oproti tomu pro začátečníky velmi vhodné a snadno se s nimi pracuje.

Které sklenice pro zavařování vhodné NEJSOU?

Existuje jeden typ sklenic, který pro zavařování není vhodný a ani mně se tyto sklenice neosvědčily. Jsou to skleničky od dětských přesnídávek a příkrmů, které nemají šroubovací víčko.

Já do tohoto druhu skleniček nezavařuji a vyhazuji je do tříděného odpadu.

Kde mohu sehnat zavařovací sklenice?

Zkuste se poptat v rodině, zaručeně někdo alespoň pár zavařovacích sklenic ve spíži či ve sklepě najde. Pokud tuto možnost nemáte, zavařovací sklenice včetně víček koupíte v každých domácích potřebách nebo v hobbymarketu. Popravdě, já jsem nikdy sklenice nekupovala, protože si poctivě schovávám sklenice od koupených zavařenin, hořčic, jogurtů apod., které potom používám pořád dokola. Každoročně, ale nakupuji nová víčka, jelikož ta vydrží mnohem méně zavařovacích cyklů než samotné sklenice.

A jaké další pomůcky potřebujeme k zavařování? Jaký zavařovací hrnec, které kuchyňské náčiní? Přečtěte si můj další článek zde.

Vaše Veronika Gruntová, máma z gruntu


Burg Ocet s.r.o.
U Bzinku 409
696 81 Bzenec
IČ: 27669947

tel.: +420 518 384 037

obchod@burggroup.eu